Vzduch nade vše?

G-TERM 25.03.2010

... aneb jsou již současná vzduchová tepelná čerpadla skutečně srovnatelná se systémem země/voda?
Prodej tepelných čerpadel v České republice i ve světě stále roste. Zejména trh s tepelnými čerpadly systému vzduch/voda zaznamenává v posledních letech vzestup v řádu desítek procent ročně. Na otázku, proč tomu tak je, je vcelku jednoduchá odpověď. Instalace je relativně jednoduchá a zvládne ji i středně zkušená topenářská firma. Pořizovací náklady jsou často nižší než u systému země/voda a investorovi tak odpadají starosti se zemními pracemi. Tepelné čerpadlo je tak nainstalováno za několik málo dní.

Nicméně horší je informovanost zákazníka o nevýhodách tohoto systému, především hluk, námraza, životnost a především účinnost tepelných čerpadel vzduch/voda. Pokud instalaci systému požaduje ten, kdo topí elektrokotlem a na zahradě má vzrostlé stromy, bazén, skleník a udržovaný trávník, tomu instalaci můžeme jenom doporučit. Pokud ale někdo navrhne vzduchové čerpadlo do novostavby s radiátorovou soustavou a hektarovým pozemkem a jde o projektanta  s kulatým razítkem, myslíme si, že by ho měl vrátit a nechat se ventilátorem "vzduchovky" trochu ochladit. Tepelná čerpadla vzduch/voda jsou sice stále účinnější, ale nikdy nedosáhnou účinnosti srovnatelného systému země/voda.

Rozumnou hranicí efektivnosti tepelného čerpadla je průměrný roční topný faktor 3, což znamená, že jeden díl energie (elektřiny) dodáte a další tři díly získáte ze země, vzduchu či vody. Takovýto topný faktor je u soustav s radiátory na 50°C se vzduchovými tepelnými čerpadly nedosažitelný. Testy reálných instalací ukázaly, že zpravidla nedosáhne ani hodnoty 2,5. (více zde). Někdo by namítnul, že s podlahovým topením je roční topný faktor 3 dosažitelný. V tomto případě ale máme sice odpověď - ANO, ale systém země/voda s kolektory má za stejných podmínek topný faktor 4,5!

Pokud má někdo navrženo tepelné čerpadlo vzduch/voda do novostavby s velikým pozemkem, my bychom takové řešení nedoporučili, přestože jsme díky našemu tepelnému čerpadlu Ai1QL oproti mnoha dodavatelům technologický výrazně, výrazně dál.

Autor:
Ing. Petr Hoftych
product manager G-TERM

Těšíme se na spolupráci s Vámi

Martin Jonáš

PR Manager

Zpět