„Na startu jsme bohužel měli problém s rychlejším přepnutím trakce, proto jsme trochu zaspali. Vzhledem k délce tratě se nám již soupeře nepodařilo dostihnout. Přesto jde o vyrovnání našeho nejlepšího umístění, takže pro nás skvělá zkušenost,“ řekl pilot studentské formule František Pech.
„Drželi jsme sice palce českým studentům, ale myslím, že němečtí inženýři opět všem dokázali, proč jsou považováni za světovou extratřídu. Nejdůležitější ale je, že jsme touto akcí mohli přispět místnímu litoměřickému hospicu,“ řekl prokurista pořádající litoměřické firmy HENNLICH Jan Studnička.
Kdo soupeřil?
V závodě se proti sobě postavily dvě netradiční vozidla. Na české straně šlo o formuli studentů ČVUT v Praze, kteří ji sestavili pro loňský studentský závod. Jednalo se o speciální elektromobil, který vyvine maximální rychlost 140 kilometrů za hodinu a stokilometrovou rychlost dosáhne za 3,6 vteřiny.
Na německé straně se představilo speciálně upravené vozidlo Smart, do kterého inženýři firmy igus vložili místo standardních kovových součástek plastové, především kluzná pouzdra. S vozidlem pak bez jediné poruchy objíždějí celý svět. Téměř na konci své cesty se zastavili také v České republice, kde změřili síly s projektem českých studentů.
Součástí závodu byla podpora hospice
Součástí závodu byla i dobročinná sázka, jejíž výtěžek byl věnován litoměřickému hospicu. Firmy igus a HENNLICH společně darovaly celkem 2000 eur. Dalších několika tisíci korunami přispěli i diváci závodu, především zaměstnanci firmy HENNLICH.
Cesta kolem světa s autem igus
Zajímavé na celé akci mimo jiné je, že auto firmy igus je již od loňského ledna na cestě kolem světa. Firma jej vyslala na cestu v rámci 30. výročí zahájení výroby kluzných pouzder iglidur® a 50 let od založení firmy igus. Za tu dobu objelo mimo Antarktidy všechny kontinenty a projelo několika desítkami zemí. Cestou si například vyzkoušelo, jaké to je viset v podvěsu vrtulníku, letět letadlem nebo jízdu v kamiónu. Smyslem cesty Iglidur on tour je ukázat, že polymerové součástky jsou schopny zcela nahradit ty kovové při zachování velmi dlouhé životnosti.
O firmě HENNLICH:
Litoměřická firma HENNLICH s.r.o. je se svými zhruba 200 spolupracovníky důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Bohaté zkušenosti má s dodávkami komponentů i celých systémů pro výrobce oceli, energií, investičních celků a hydrauliky. Zaměřuje se také na dynamicky rostoucí obor životního prostředí, zabývá se například instalacemi tepelných čerpadel, výrobou mobilních bioplynových stanic či rekuperací tepla v plynových kotelnách pomocí speciálních výměníků.
Firma je součástí evropské skupiny HENNLICH. Historie skupiny sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann A. Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války společnost sídlí v rakouském Schärdingu. Po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších zemí střední a východní Evropy. S celkem více než 400 spolupracovníky působí mimo ČR v dalších 16 zemích střední a východní Evropy.
O firmě igus GmbH:
Igus je předním výrobcem energetických řetězů a jejich systémů a polymerních kluzných ložisek. Rodinný podnik se sídlem v Kolíně nad Rýnem má zastoupení v 35 zemích světa a po celém světě zaměstnává přibližně 2400 lidí. V roce 2013 dosáhla společnost igus prodejem energetických řetězů a plastových komponentů pro aplikace pohybu obratu 427 milionů eur. igus provozuje největší testovací laboratoře a továrny ve svém oboru, díky kterým může nabídnout zákazníkům vysoce inovativní produkty a řešení ve velmi krátkém čase.
Těšíme se na spolupráci s Vámi
