
V těchto typech průmyslu je upotřebitelnost centrálních mazacích systémů velmi vysoká.
Provoz většiny zařízení je charakterizován vysokou prašností prostředí, vibracemi, vysokým stupněm využití časového fondu, přičemž v některých případech dochází k časté změně konfigurace technologických jednotek – například zařazování a odpojování sekcí šnekových dopravníků.
Použití centrálního mazání umožňuje pomocí malých dávek maziva aplikovaných v krátkých časových intervalech kromě vlastní mazací funkce rovněž vytěsňovat prach a jiné nečistoty, které by jinak vnikaly do mazaných prostor a mohly způsobit poškození ložisek a dalších mazaných prvků.
V tepelných elektrárnách spalujících uhlí a při zpracování nerostů a surovin se vyskytují některá technologická zařízení, která mají z hlediska centrálního mazání podobné charakteristiky. Jedná se zejména o zařízení na:
- dopravu a třídění surovin v kusovém stavu
- zjemňování zrna – drtiče, válcové a kulové mlýny
- dopravu sypkých jemnozrných frakcí šnekovými dopravníky
Z hlediska četnosti použití dominují 3 mazací systémy:
a) dvoupotrubní mazací systémy
b) vícepotrubní mazací systémy a progresívní mazací systémy
c) nástřikové mazací systémy
Dvoupotrubní mazací systémy, zejména v kombinaci s pneumatickými sudovými čerpadly, obstojí i v provozně nejnáročnějších podmínkách a zajistí bezporuchové mazání i u velmi rozlehlých zařízení s mnoha mazanými místy (stovky až tisíce).
Typickými aplikacemi jsou rozsáhle dopravníkové systémy na sebe navzájem navazjící (šnekové dopravníky, elevátory atd.), velkorýpadla v povrchových dolech ad.
Vícepotrubní systémy jsou vhodné pro mazaná zařízení s velmi malým počtem mazaných míst (jednotky) s vysokou spotřebou maziva, jako jsou např. drtiče a třídiče.
Progresivní systémy se téměř výhradně využívají pro mazání stavebních strojů (bagry, nakladače ad.) a dále jsou vhodné např. pro samostatné
Nástřikové mazací systémy tvoří samostatnou kapitolu nanášení maziva na činné plochy zubů velkých ozubených převodů pohonů válcových mlýnů nebo sušicích pecí, kde výrazným způsobem zvyšují životnost ozubení, zlepšují ekologii a hygienu provozu.
Do krytu ozubeného převodu u hnacího pastorku je vsazena nástřiková jednotka opatřená tryskami, které nanáší, za pomoci tlakového vzduchu, na zuby pastorku speciální vysoce ulpívající mazivo.
Jak postupovat při pořízení takového systému ?
Vzhledem ke složitosti problematiky je možno dobrého výsledku dosáhnout pouze úzkou spoluprací specialistů v oboru centrálního mazání s provozovatelem, případně výrobcem zařízení.
Budeme rádi, pokud se obrátíte právě na nás. Naši obchodně-techničtí zástupci Vás navštíví přímo ve Vašem provozu a na základě zde náshromážděných podkladů Vám zdarma vypracujeme nabídkový projekt.
Těšíme se na spolupráci s Vámi
