Kapiláry na zámku: Spojení historie a moderních technologií

G-TERM 11.07.2014

Spojení moderních technologií s historickými objekty v některých případech budí vášně. V některých případech je ale využití moderních technologií tak přirozené, že je lidé berou za naprosto přirozené. Takovým řešením je i systém velkoplošného chlazení a vytápění pomocí kapilárních rohoží použitý na zámcích. „Mnoho z nás si pamatuje návštěvy středověkých zámků, kde ze zdí čouhají silné trubky a pod okny jsou radiátory. Ne příliš vábné a efektivní řešení využívané v minulosti na mnoha historických objektech. V dnešní době je však mnohem víc možností, jak objekty zachovat a přitom dostát nárokům 21. století,“ vysvětluje Tomáš Černý, product manager pro kapilární rohože společnosti G-TERM.
Kapiláry zachovají vzhled

Právě kapilární rohože jsou příkladem, kdy je spojení moderní technologie a historické budovy naprosto přirozené. Na německém zámku Solms v Butzbachu řešili při rekonstrukci otázku, jak co nejcitlivěji začlenit do objektu systém vytápění a chlazení. Jako zajímavé a v té době ne zcela obvyklé řešení zvolili systém s kapilárními rohožemi.  „Kapiláry nenarušují historický charakter budovy a nedegradují vzhled. Zároveň dopomáhají k zachování historické památky i pro budoucí generace díky zachování rovnoměrné teploty v objektu,“ popisuje Tomáš Černý.

Kapilární rohože jsou na zámku instalovány na ploše 750 metrů čtvetečních. Jsou instalovány do omítky či pod sádrokartony. Nacházejí se přitom ve stěnách, stropech i podlahách. „Zcela nové, moderní řešení tak umožnilo zachování původního charakteru budovy a zároveň významně budovu zmodernizovalo a zlevnilo její provoz,“ doplnil Tomáš Černý. Zámek na Slovensku

Podobné řešení jako v německém Butzbachu bylo použito také na Slovensku na soukromém zámku v Tonkovcích. Zde firma G-TERM instalovala velkoplošné vytápění a chlazení do podkroví zámku nad sádrokartonové podhledy a do omítky. „Celkově byly kapilární rohože instalovány na ploše 350 metrů čtverečních,“ uvedl Tomáš Černý. Instalovaný tepelný výkon byl téměř 30 kW, chladící výkon je zhruba 20 kW. 

Těšíme se na spolupráci s Vámi

Martin Jonáš

PR Manager

Zpět