CarcoTex UN

CARCOTEX UN je klasické, hydraulické těsnění pro přímočarý pohyb použitelné jak pro olejové tak vodní hydraulické systémy. Symetrický profil umožňuje použít typ UN jako pístnicové nebo pístní těsnění při pracovních tlacích až do výše 350 bar.

Sady se vždy skládají z:

  • Jednoho pružného přítlačného kroužku vyrobeného z elastomeru charakteristické zelené barvy, který má optimální mechanické vlastnosti. Kruhové výstupky, působící jako pružné prvky, optimalizují požadované axiální předpětí těsnicí sady. 
  • Jedné nebo více manžet tvaru V z textilpryžových vrstev, které jsou při výrobě speciálně svinuty a následně vulkanizovány v ocelových formách, což v provozu zajišťuje maximální odolnost proti opotřebení.
  • Jednoho opěrného kroužku standardně vyráběného z pryže a speciálního vlákna - kevlaru. Tato nová kombinace zajišťuje velmi vysokou antiextruzní odolnost a mechanickou pevnost.

Carcotex / UN pracuje jako automatické těsnění s nízkým třením, které vzniká pouze při pružném, axiálním předpětí v provozním režimu s nízkým tlakem. S nárůstem tlaku jsou manžety automaticky aktivovány a přitlačovány na těsněné plochy, což zaručuje bezproblémovou funkci celé sady. Velkou výhodou klasických stříškových těsnění je skutečnost, že sadu lze při začínajícím opotřebení (průsaku) vícekrát axiálně dotahovat. Výměna těsnění pak může být provedena později. (Upozornění – je nutné dodržet zásady montáže).

Sady Carcotex / UN mohou být dodávány s nedělenými (standardně) nebo dělenými (SPLIT) kroužky a manžetami.

MATERIÁLY

Všechna těsnění Carcotex se dodávají standardně z těchto materiálů vyztužených tkaninou:

  • NBR (S800)
  • H-NBR (HT700)
  • FPM (Z400)

Ve směsi je rovnoměrně rozptýlen prášek z PTFE, což snižuje tření a zvyšuje odolnost proti opotřebení, tzn. i životnost. Pro další snížení tření (zvláště u vodní hydrauliky) a pro zvýšení kluzné rychlosti (až do 3 m/s) je možné na přání dodávat těsnění s přídavným nástřikem Carcoflon na dynamicky zatěžované plochy (vnější nebo vnitřní průměr). Pro objednání těsnění s nástřikem Carcoflon se změní materiálový kód na S820, HT720 resp. Z420.

Provozní podmínky

Tlak do 350 bar
max.rychlost do 1,0 m/s

                Teplotní odolnost

NBR - tkanina

-40 °C / +120 °C

H-NBR - tkanina -40 °C / +170 °C
FPM - tkanina -20 °C / +200 °C