Možnosti zefektivnění ručního mazání

CEMA-TECH 10.07.2024

Pravidelné manuální promazávání jednotlivých mazaných míst různých strojů (stacionárních i mobilních), případně linek je mnohdy velmi nepříjemnou a namáhavou prací.
Přitom existují možnosti, jak tento proces zefektivnit a tuto námahu výrazně eliminovat - pomocí centralizace mazání.

Začněme pěkně od začátku. Stroj má na jednotlivých mazaných místech umístěny pouze mazací hlavice a obsluha musí tato mazaná místa např. s ručním mazacím lisem pravidelně obcházet a promazávat.

Tato mazaná místa se mohou nacházet na různých, za provozu stroje nepřístupných místech. Takovýto způsob mazání bývá časově velmi náročný a namáhavý, v některých případech také nebezpečný.

Prvním krokem centralizace mazání (i když se o centrální mazání v pravém slova smyslu zatím ještě nejedná) je svedení mazaných míst rozvody na přístupná místa. Rozvody od skupinky mazaných míst jsou na zmíněném přístupném místě zakončeny mazacím blokem (lištou) s mazacími hlavicemi.

Nyní se nám částečně snížila namáhavost a časová náročnost, stroj je již také možné promazávat  za chodu, zůstává však nepříjemná skutečnost, že se obsluha musí připojit mazacím lisem na každou mazací hlavici zvlášť.

Druhým krokem centralizace mazání je použití progresivních rozdělovačů SSV nebo SSVD. Progresivní rozdělovač je komponent, který mazivo přicházející z jednoho zdroje rozděluje bez závislosti na protitlacích na více proudů. Progresivní rozdělovače je možné zapojit jednostupňově nebo dvoustupňově.

Při jednostupňovém zapojení bývá každý rozdělovač opatřen mazací hlavicí na vstupu (není vyobrazeno).

Při dvoustupňovém zapojení jsou na vývody jednoho rozdělovače napojeny přívody dalších rozdělovačů. Mazací hlavice je pak pro celý systém nejčastěji pouze jedna a je umístěna na vstupu do rozdělovače, který je v této hierarchii nejvýše.

Počet rozdělovačů a jejich zapojení je třeba navrhnout v závislosti na počtu mazaných míst, zadaných poměrech mezi dávkami a dalších faktorech. V tomto případě se tedy obsluha napojuje na jednu nebo na velmi malý počet mazacích hlavic a vše ostatní "zařídí" progresivní rozdělovače.

Mazací hlavici na vstupu do primárního rozdělovače je možné kdykoli v budoucnu odstranit a připojit mazací čerpadlo, čímž vznikne klasický automatický centrální progresivní mazací systém.

Co se týče materiálového provedení rozvodů, pro pohyblivé přívody se používá flexibilní hadice KF300 s jednoduchým armováním přímo při montáži, pro ostatní rozvody se používají ocelové pozinkované nebo plastové trubky d6 mm. U šroubení jsou k dispozici dva typy - "nástrčkové" s velmi snadnou montáží nebo "se zářezným prstýnkem". Rozvody se připevňují k nosným částem stroje ocelovými nebo polypropylenovými příchytkami.


U všech tří výše popsaných situací u kterých se obsluha napojuje na větší či menší počet mazacích hlavic, by pro obsluhu bylo také velkým ulehčením použití akumulátorové mazací pistole Power-Luber 20 V Li-Ion, TLGB 20 V Li-Ion, nebo PRESSOL 20 V Li-Ion, nebo pojízdných mazacích přístrojů AM203, AMP, PMP nebo AMPK, namísto namáhavé práce s ručním mazacím lisem.

Pokud byste si nevěděli rady s vytipováním komponentů pro některé z výše uvedených ulehčení manuálního mazání, rádi Vám poradíme

Těšíme se na spolupráci s Vámi

Pavel Hron

Product manager

Zpět