Elektrárna Tušimice - Napájení zakladačů na uhelné skládce

Nepřetržitý provoz 24 hodin denně nebo nečinnost měsíc v kuse – s těmito extrémy se potýká nejdelší plastový energetický řetěz na světě v hnědouhelné elektrárně Tušimice.
Systém energetických řetězů s rolnami od igusu již deset let pracuje bez jediného výpadku, a to na rekordním pojezdu 613 m.       Za normálních podmínek je do hnědouhelných elektráren přepravován lignit (hnědé uhlí) přímo z povrchových dolů. Elektrárny však musí generovat energii i v případě, že je dodávka z jakéhokoli důvodu přerušena. Provozovatel elektrárny, společnost ČEZ, má pro tento případ zřízenu v blízkosti provozu vlastní skládku uhlí, která by mohla teoreticky zásobovat elektrárnu po celý týden. Uhlí je zde skladováno v dlouhých haldách a k jeho automatickému hromadění se používají tzv. stackery (zakladače). K napájení těchto stackerů energií, daty a médii si společnost ČEZ vybrala systém energetických řetězů od firmy igus.
Výsledek: 615 m dlouhý pojezd – světový rekord. V elektrárně Tušimice je nainstalovaný řetěz typu 5050RHD. ´R´ v názvu znamená „Rollers“ - rolny. Díky použití rolen se koeficient tření při pohybu horní větve po dolní snižuje na minimum.
Nízké tření šetří více než 57% energie nutné k provozu. Posledních 10 let si v Tušimicích vystačí pouze s pravidelnými vizuálními kontrolami.
Celkové hodnocení: Za celou dobu bylo potřeba vyměnit pouze 10 příček – práce na pár vteřin (nezapočítáváme dobu pochůzky podél 615 metrů řetězu).

Uvnitř energetických řetězů jsou vedeny různé typy flexibilních kabelů od igusu, vyvinuté speciálně pro použití v těchto řetězech. Vedle ovládacích a servo kabelů jsou zde i optické kabely pro přenos dat. Kromě kabelů je v řetězu uložená hadice vedoucí vodu do rozstřikovače umístěného na konci zakladače. Rozstřikováním vody se snižuje prašnost, která vzniká během těžby a při následném skládání uhlí.

Od uvedení do provozu je systém energetických řetězů v Tušimicích elektronicky monitorován. Měří se tažné a tlačné síly působící na řetěz, přičemž systém se vypne po překročení hraničních hodnot. To se může stát, pokud se do systému např. dostanou nečistoty. V posledních letech igus rozvinul tuto formu monitoringu provozního stavu (také známou pod názvem isense) a dnes nabízí výrobcům strojů moduly pro monitoring a prediktivní údržbu jako doplněk pro zvýšení bezpečnosti. Patří sem moduly sledující tažné a tlačné síly (isense EC.P) a případná poškození (isense EC.B). Pokud je detekována porucha, systém se vypne, a tak se zabrání dalším škodám. Dále se může použít modul isense EC.W, který měří hodnoty opotřebení řetězu a poskytuje spolehlivé informace o zbývající délce životnosti systému, čímž umožňuje naplánovat včasnou výměnu a vyhnout se náhlým odstávkám.