Opěrné kroužky

Opěrné kroužky chrání O-kroužek při tlakových rázech před extruzí do těsnicí spáry, a tím i před zničením. Připouštějí větší výrobní tolerance, popř. těsnicí spáry, a tím i cenově výhodnější konstrukce. Jsou vhodné pro použití u větších těsnicích spár, větších teplotních výkyvů, vysokých rychlostí, častější změně tlaku od cca 80 bar a tlakových rázů. Rovněž pokud jsou v systému nečistoty, působí opěrné kroužky po obou stranách O-kroužku jako stěrače částic znečištění a přispívají tak ke zvýšení životnosti těsnění.
Materiál lze volit podle provozních podmínek. Nejčastěji se používá PTFE. Opěrné kroužky z čistého PTFE mohou být použity podle provozních podmínek a provedení staticky do cca
400 bar a dynamicky do cca 300 bar. Pro zvlášť vysoké tlaky od cca 400 do cca 1600 bar lze použít
opěrné kroužky ze směsí PTFE + plniva, případně POM nebo PA.
Pro sériové použití u opěrných kroužků těsnicích z vnějšku je výhodné zvolit nedělené opěrné kroužky z materiálu PTSM. Tento materiál je speciální směs PTFE s částečnou tvarovou pamětí, který se po montáži s použitím montážního přípravku bezpečně smrští na správný rozměr. Při následné montáži těsněných dílů nedochází k poškození opěrných kroužků.