Kluzná pouzdra iglidur®

Kluzná pouzdra iglidur®

Kluzná pouzdra iglidur® vyrobena z vysoce výkonných triboplastů zajišťují mechanickou stabilitu s nejnižším koeficientem tření. Kromě obecných vlastností disponuje každý ložiskový materiál iglidur® řadou mimořádných vlastností, díky kterým je obzvláště vhodný pro určité aplikace a požadavky.

Vlastnosti kluzných pouzder iglidur®:

 • Samomaznost a bezúdržbovost
 • Vysoké mechanické tlumení
 • Nízký koeficient tření
 • Vysoká otěruvzdornost
 • Dobrá chemická odolnost

Kluzná pouzdra bez PFAS a PTFE

Vzhledem k současné diskusi o zákazu PTFE jsme shromáždili všechny důležité informace o PTFE ve vztahu k našim kluzným pouzdrům:

Více o kluzných pouzdrech

Vyvíjíme materiály, které jsou vhodné pro různé požadavky bezúdržbových kluzných pouzder:

 • Kluzná pouzdra musí po mnoho let snášet vysoká zatížení
 • Bezúdržbová kluzná pouzdra by měla mít nízké koeficienty tření
 • Jejich odolnost proti opotřebení by měla zajistit možnost použití po dlouhou dobu.

Teploty:
Kluzná pouzdra z vysoce odolných plastů jsou při vysokých teplotách obvykle podceňována. Věřili byste, že pouzdra vyrobená z plastů, mohou být použita při teplotách přes 300 °C? Tyto údaje jsou často uváděny v literatuře o teplotách trvalého použití. Teplota trvalého použití je nejvyšší teplota, kterou plast vydrží po určitý čas bez snížení pevnosti materiálu v tahu nad, nebo pod určenou hodnotu.

Teplota a zatížení:
Pevnost kluzných pouzder v tlaku klesá se vzrůstající teplotou. Během tohoto procesu tyto materiály reagují velmi rozdílně. Například iglidur® X je schopen přenášet zatížení 52 MPa dokonce i při teplotě 200 °C.

Koeficient tření:
Kluzná pouzdra iglidur® jsou samomazná díky přidáním pevných maziv. Pevná maziva snižují koeficient tření kluzných pouzder a tím zvyšují jejich odolnost proti opotřebení.

Chemická odolnost:
Kluzná pouzdra iglidur® mohou během svého použití přijít do styku s mnoha chemikáliemi. Tento kontakt může vést ke změnám strukturních vlastností. Chování plastů vůči určitým chemikáliím je závislé na teplotě, době vystavení působení a na typu a velikosti mechanického namáhání. Pokud jsou kluzná pouzdra iglidur® odolná proti dané chemikálii, mohou být v tomto médiu použita. Někdy může okolní médium působit i jako mazivo. Pro nejodolnější materiál iglidur® X může být médiem dokonce kyselina chlorovodíková. Všechny kluzná pouzdra iglidur® mohou být použita ve velmi slabých kyselinách a zásadách.

Použití v potravinářském průmyslu:
Pro speciální požadavky na stroje a systémy pracující v potravinářském a farmaceutickém průmyslu nabízí produktová řada iglidur® tři speciálně vyvinuté materiály pouzder s fertifikací FDA. Materiál pouzder iglidur® A181  pro univerzální použití do teplot až +90°C, dále Iglidur® A350 odpovídá normám pro potravinářské a farmaceutické aplikace do teplot +180°C a  iglidur®A500 do teplot až +250°C.

Radioaktivní záření:
Širokým rozpětím jsou nejodolnějšími materiály iglidur® X a Z.

Odolnost vůči UV záření:
Pokud jsou kluzná pouzdra použita ve venkovním prostředí, jsou trvale vystavena povětrnostním vlivům. Odolnost vůči UV záření je významným měřítkem a indikuje, zda je materiál napadán UV zářením. Dopad se může projevit od lehkých změn barvy až po křehnutí materiálu. Pouze u několika materiálů iglidur® lze očekávat změny.

Obrábění:
Kluzná pouzdra iglidur® jsou dodávána připravená k montáži. Rozsáhlá produktová řada umožňuje ve většině případů použít standardní rozměry. Pokud je to možné, je třeba se vyhnout dodatečnému obrábění kluzných ploch. Výsledkem je velmi často zvýšení rychlosti opotřebení. Výjimkou je iglidur® M250, který je velmi vhodný pro dodatečné obrábění. U ostatních kluzných pouzder mohou být vady obrobeného povrchu potlačeny mazáním během montáže.


Vzorky zdarma

Tato krabice se vzorky obsahuje:

 • 39 plastových ložisek z nejdůležitějších materiálů iglidur
 • šablony pro nalezení ideálního materiálu pro vaši aplikaci
 • katalog iglidur
 • 🔑 Obj. klíč: MAT0074619.20